|   EN

Biblioteka

Biblioteka Główna

ul. Fryderyka Chopina 52

tel./fax.:95 721 60 91
biblioteka_glowna@ajp.edu.pl


Dyrektor Biblioteki
mgr Sławomir Jach
tel.:95 721 60 91
sjach@ajp.edu.pl


Dział Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Naukowej

tel.: 95 721 60 91

mgr Romualda Dziębowska
Kustosz
rdziebowska@ajp.edu.pl

 

mgr Milena Kondrat
Kustosz
mkondrat@ajp.edu.pl

 

mgr Anna Wesoła
Starszy bibliotekarz
awesola@ajp.edu.pl

  

Dział Udostępniania

tel.: 95 727 95 35

tel.: 95 721 60 29

mgr Anna Gryczyk
Bibliotekarz
agryczyk@ajp.edu.pl

 

mgr Iwona Kołodyńska-Boczek
Starszy bibliotekarz
ikolodynskaboczek@ajp.edu.pl

 

mgr Bogumiła Manulak
Kustosz
bmanulak@ajp.edu.pl

 

mgr Lech Rafalski
Starszy bibliotekarz
lrafalski@ajp.edu.pl

 

mgr Lucyna Żubińska
Starszy bibliotekarz
lzubinska@ajp.edu.pl

 

Portiernia
tel.: 95 727 95 43
Małgorzata Ryć

 

Biblioteka Wydziału Humanistycznego
im. prof. dr hab. Ewy Rzetelskiej-Feleszko

ul. Teatralna 25
tel.: 095 7216 047

 

Kustosz
mgr Katarzyna Górnikiewicz
e-mail:kgornikiewicz@ajp.edu.pl

 

Młodszy bibliotekarz
mgr Paulina Bujanowska

 

 

Zamówienia podręczników w nowym roku akademickim można zostawić w bibliotece lub wysłć na adres: kgornikiewicz@ajp.edu.pl 

 

Jesteśmy instytucją bardzo młodą i nowoczesną, ale możemy pochwalić się również unikatowymi zbiorami na skalę ogólnopolską. Jest to możliwe dzięki „Archiwum Byrskich” – niezwykłemu zbiorowi listów, fotografii, scenariuszy i innych materiałów po Irenie i Tadeuszu Byrskich – niezwykłych twórcach teatralnych, którzy w latach 60. tworzyli również w Gorzowie. Dzięki uprzejmości ich dzieci: Agnieszki, Katarzyny i Krzysztofa, posiadamy np. listy Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza, Alberta Camusa, Jerzego Grotowskiego i innych twórców teatralnych i literackich.

Galeria sztuki Punkty Widzenia mieści się w budynku Biblioteki Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Fryderyka Chopina 52. Powstała na początku 2007 r. Głównym inicjatorem jej założenia jest Dyrektor Sławomir Jach, a koordynatorem ds. artystycznych – Jacek Lauda, satyryk, pracownik Działu Nauki i Wydawnictw Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Działalność Punktów Widzenia zainaugurowała wystawa malarstwa Krzysztofa Swaryczewskiego „Miłość to jedyne wyjście”. W tym samym roku akademickim przestronne, nowoczesne wnętrza galerii-biblioteki gościły wielkoformatowe abstrakcyjne obrazy znanego gorzowskiego malarza Wojciecha Plusta. Następnie pokazano wystawę „Z Archiwum Ireny   i Tadeusza Byrskich”. Znalazły się na niej: unikatowa korespondencja z wielkimi Polakami, np. Gombrowiczem, Miłoszem czy Herbertem, a także scenariusze, zaproszenia, zdjęcia  i pamiątki. Na ścianach biblioteki przy ul. Fryderyka Chopina zawisły też fotografie Pawła Chary, dokumentujące jego podróże po Indiach, oraz wielkanocne instalacje uczniów gorzowskiego Liceum Plastycznego.

Mimo że Punkty Widzenia istnieją od niedawna, doskonale wpisały się w mapę kulturalną Gorzowa Wielkopolskiego, a sprzyjające warunki, w jakich funkcjonują, przychylność władz uczelni dla przedsięwzięć kulturalnych oraz zaangażowanie pracowników i przyjaciół, wróżą im długą i pomyślną działalność.

Back to top